Meetaimed

Meil on hea meel Teile pakkuda meetaimi, mis tooksid kasu nii mesilastele ja nende omanikele.

Soovitame rühmitada meetaimi nende õitsemisaja järgi.
Kevadised meetaimed: sarapuu, lepp, vaher, võilill, põldsinep jt.
Suvised meetaimed: valge ja roosa ristik, valge mesikas, tatar, lutsern, mesiohakas, kurgirohi, keerispea, ussikeel, meliss jt.
Sügisesed meetaimed: kanarbik, moldaavia tondipea, münt

Soovitav oleks kasutada erinevaid meetaimi, et pikendada mesilaste korjeaega.

Valge ristik
Valge ristik on tuntud kui üks paremaid karjamaataimi ning on hinnatud kultuurrohumaade heinakamara koostisosa.
Mesilased külastavad valget ristikut enamjaolt suve alguses. Meesaak on ca.100 kg/ha. Saaki mõjutavad järgmised tegurid: õhuniiskus ja temperatuur. Samuti vähendab nektarisaaki liigne lämmastikväetiste andmine. Soodsad tingimused on päeval 24 oC ja öösel 14 oC . Valgest ristikust saadav mesi on peetud parimaks. Värvuselt on mesi hele ning peaaegu värvitu, õietolm aga pruunikas.

Ussikeel
Ussikeel on 3 aastane meetaim ( õitseb 2 ja 3 aastal ). Metsikult kasvades võib ennast ise külvata. Samuti võib ussikeelt külvata koos keerispea ning tatraga. Tatar ja keerispea õitsevad 1. aastal loob ussikeel alles juurt. Hektari külvinorm on 3 – 4 kg/ha. Meesaak on umbes 300 kg/ha.

Keerispea
Külviaeg on keerispeal soovitavalt varakevadel hästi ettevalmistatud põllule külvinormiga 6 – 8 kg/ha. Õitsemine on 50 – 60 päeva külvist ning õitseaeg on 40 päeva. Meesaak on kuni 150 kg/ha.

Kurgirohi
Külviaeg on aprilli lõpp mai algus, õitseb aga suve teisel poolel. Külvinorm on 30kg/ha. ja reavahe on 25 cm. Kurgirohust saab nii õietolmu kui ka nektarit.

Iisop
Iisop on hea mee-, ravim- ja maitsetaim. Meetaimena sarnaneb melissiga andes hektarilt umbes 150 kg/ha mett. Iisop sobib külvata tuulevaiksesse ning umbrohupuhtasse mulda. Õitseaeg on juunist kuni septembrini. Külvinorm on 10 – 15 kg/ha.

Mesiohakas
Mesiohakas on mitmeaastane ilu ja meetaim. On tuntud rikkaliku nektarisaagi poolest. Saak on orienteeruvalt 200 – 300 kg/ha. Õitseb alles teisel kasvuaastal juulis – augustis. Kasvukohana sobib päikseline koht.

Sidrunimeliss.
Sidrunimeliss on väga hea mitmeaastane meetaim. Meesaak võib olla kuni 300 kg/ha. Sidrunimelissi õied lõhnavad meeldivalt ning eritavad rohkesti nektarit. Õitseaeg on juuli – august. Külvinorm on 20 – 30 kg/ha.

Valge sinep
Kasutatakse peamiselt õlikultuurina kuid leiab rakendust ka meetaimena. Soovitav algselt katsetada väiksemal pinnal, et teada saada valge sinepi külastavust mesilaste poolt. Külviaeg on varakevadest kuni juuli keskpaigani. Külvinorm on 15 – 18 kg/ha.

Tatar
Tatar on soojustarmastav taim. Kasvutingimustena vajab niiskemat mulda. Külvinorm on 80 – 90 kg/ha. Tatar on hea toiduvili ja väga hea meetaim.

Valge mesikas
Valge mesikas on kaheaastane liblikõieline sööda ja haljasmassikultuur. Valge mesikas vajab head külvieelset maa ettevalmistamist. Külvinorm on 20 – 25 kg/ha. Õitseb juuli alguses 1 kuu. Meesaaki võib saada üle 200 kg/ha.

Kanarbik
Kanarbik on kääbuspõõsas, mis kasvab happelises keskkonnas ja õitseb augustis. Soodsal aastal võib saada mett kuni 200 kg/ha.